Wczytuję dane...
Autor: Tomasz Zalewski
EAN: 9788328014114
Wydawnictwo: wab

Harlem - najbiedniejsza dzielnica Nowego Jorku, getto Afroamerykanów żyjących na skraju ubóstwa, siedlisko przemocy i przestępczości, okolica, w którą lepiej nie zapuszczać się po zmroku. Takie stereotypy funkcjonowały jeszcze do niedawna. Ale Harlem się zmienił. Dziś mieszczą się tu wyższe uczelnie i muzea, niezliczone galerie i urokliwe parki. Atmosfera dzielnicy przyciąga zarówno zwykłych ludzi, jak i artystów, którzy coraz śmielej kupują mieszkania w charakterystycznych domach z brązowego piaskowca.

Tomasz Zalewski przez kilka miesięcy mieszkał w tej części Manhattanu; opowiada o ludziach tworzących charakter Harlemu, odwiedza najpopularniejsze miejsca i ciemne zaułki, pokazuje kontrasty między zamożnym światem odremontowanych kamienic a opuszczonymi ruderami, między Harlemem celebrytów i turystów a dzielnicą biedoty i narkomanów. Zabiera nas na wędrówkę w czasie - od dzielnicy ubóstwa, szalonej epoki jazzu, klimatów rodem z Francuskiego łącznika po współczesność i modernizację tej części miasta. Tylko czy ta ostatnia wyszła Harlemowi na dobre?

Tomasz Zalewski - dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent PAP i "Polityki" w Waszyngtonie. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973-1982 pracował w tygodniku "Literatura". W stanie wojennym niezweryfikowany na własne życzenie, pisał do niszowych tytułów, utrzymywał się też z nauki angielskiego i pracy ankietera. W 1985 r. otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę "Solidarności" za książkę Szczecin: Grudzień - Sierpień - Grudzień o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970-1981. W 1987 r. wyjechał do USA, gdzie mieszkał przez ponad dwadzieścia lat. Publikował m.in. w nowojorskim "Nowym Dzienniku" i "Polityce". Autor książki Inne Stany. Czym różnią się od nas Amerykanie (2011).


Autor: Tomasz Zalewski
Data premiery: 2014-09-16
Strony: 192
Rodzaj: Książki
Okładka: Miękka
Format: 201x140x11
Polecamy